Dívčí válka

21. listopadu 2015 v 9:16 | Moony |  Recenze
Nazdar lidičky, tak jsem tady s další "recenzí". Shodly jsme se s Tessou, že nepíšeme recenze, ale spíš ty dva předchozí díla byly obyčejný popis děje. Já v tom nejspíš budu pokračovat, recenze jsem vlastně nikdy nepsala. Jak na tou bude Tessa, to posoudíte, až napíše něco dalšího  Já dneska vkládám článek s divadelním představením Dívčí válka.


Dívčí válka

Pověst o Dívčí válce asi znáte všichni. Pokud ne, styďte se!  Tohle dílo má základ v pověsti o panně Vlastě, která vedla válku proti mužům. Divadelní představení, kterému napsal scénář František Ringo Čech, se od pověstí v mnoha věcech liší, ale onen základ v tomto příběhu, samozřejmě že je. Dílo Ringa je spíše parodií, ale mě tohle představení upoutalo už poprvé, co jsem jej viděla. Což bylo snad už na základní škole. Dílo naprosto miluju. Hlášky občas použivám i v běžné řeči.
Záznam z roku 1991 Čechovo prozatímní divadlo odehrálo v Divadle Semafor a příběh je dlouhý 1 hodinu a 19 minut.
Záznam začíná úvodní řeči autora Františka Ringo Čecha, který má před sebou hadr. Vysvětluje to tím, že má nádherný kostým a nechce ho před hrou profláknout. Už jeho řeč je vtipná.
"Prosím vás. Já hraju ve hře Ctirada. Až mě uvidíte hrát Ctirada, abyste si nemysleli, že jsem kretén. Vladyka Ctirad je totiž mladý člověk a jako takový se i tak chová. Je nervní, impulzivní, neklidný, nepostojí, je emotivní. Je takový… kre, kret… mladéj člověk."

Děj:
Jako první na scénu přichází kníže Přemysl v doprovodu vladyky Bivoje, který má sebou svého kance Ervína. Baví se o smrti Libuše a všichni Přemyslovi přejí upřímnou soustrast. Děj pokračuje příchodem panny Vlasty, která brečí nad smrtí své přítelkýně Libuši a zoufá si, co bude s vladařem Přemyslem. Jak už to tak bývá Vlasta se chce stát nástupkyní Libuše. Přemysl, který je rád, že nabyl svobodu a může si užívat života, Vlastu odmítne a ta uraženě plánuje pomstu. Ale chce dát Přemyslovi a celkově mužům poslední šanci. Ta nedopadne dle jejich představ a tak Vlasta svolá svou družinu a společně plánují dívčí válku. Mužům se to nelíbí a nenechají to jen tak. Vypukne válka, která nemá dlouhé trvání. Jak dopadne? Koukněte na tohle naprosto geniální dílo a dozvíte se.

Hodnocení: 10/10

Obsazení
Kníže Přemysl: Oldřich Navrátil
Panna Vlasta: Bára Štěpánová
Kazi, Libušina sestra: Eva Brožková
Panna Šárka: Sabina Laurinová
Častava, členka Vlastiny družiny a Vojen, člen Přemyslovy družiny: Ota Jirák
Vladyka Ctirad: František Ringo Čech
Božský pěvec Lumír: Mojmír Maděrič
Vladyka Bivoj s kancem Ervínem: Jiří Langmajer
Okov Rakev, hluchoněmý vynálezce: Bedřich Maruštík

Nezapomenutelné postavy - Božský pěvec Lumír - tato postava, úžasně zahrána Mojmírem Maděričem, se vám vryje do paměti a po shlédnutí představení si společně s ním budete broukat jeho hit "Čížku ptáčku...".

Hlášky:
Vypisovat všechny nebudu :D to bych mohla sepsat celý scénář :D
"Málokterému smrtelníkovi se povedlo chodit po této zemi tak dlouho jako kněžně Libuši. Celých jedna třicet let."
"Jdeee... jdeš se mnoou... božskyyy... moudrýý.. Lu - lu- lumíre?"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama